تفاوت لوله خم سرد و گرم که کاربرد برقی دارند، در نحوه تولید و فرمولاسیون آن است. این نوع از کالاها در صنعت برق استفاده شده، و وظیفه آن ایجاد عایق برای سیم و کابلها بصورت توکار می باشند. اشتراک میان لوله خم سرد و گرم، استفاده از ماده اولیه پی وی سی pvc در تولید خود بوده که خواص نسوز به آن می بخشد.

تفاوت لوله خم سرد و گرم چیست ؟

در واقع لوله نسوز برق را در دو دسته خم سرد و گرم (pvc&upvc) تقسیم می نمایند. تفاوت لوله خم سرد و گرم هرچه باشد، ماهیت نسوز بودن آن محفوظ نیز می باشد. ماده پلیمری پی وی سی pvc که نقطه شروع تولید هر کدام از این نوع محصولات برقی بوده. موجب تاثیر پذیری در غیر قابل اشتعال بودن آن است. 

برای کسب اطلاع از این تفاوت و نحوه تولید با ما همراه باشید و ادامه مطالب را مطالعه فرمائید!

اصلی ترین تفاوت لوله خم سرد و گرم که نوع نصب متفاوتی دارند، در نامشان پیدا است. هر دو برای زاویه زدن نیاز به فنر خم کن لوله برق دارند. تفاوت اصلی آن بوده، که برای زاویه دار نمودن لوله خم گرم نیاز به قرار گیری بر روی حرارت است. در واقع نقطه ای که نیاز به خم خوردن دارد باید حرارت ببیند تا خم گردد.

در حالیکه لوله برق خم سرد بدون نیاز به حرارت دهی و تنها توسط یک فنر خم لوله زاویه دار و خم می گردد. این امر به دلیل فرمولاسیون ویژه در تولید لوله خم سرد نیز می باشد. استفاده از استابلایزرها و تثبیت کننده ها، روان کننده ها تاثیرگداری اصلی را دارند. که در ادامه به چگونگی تولید آن می پردازیم.

این مسئله که لوله برق pvc با حرارت و بدون حرارت زاویه دار شود، خود در سرعت عمل و نصب تاسیسات برقی تاثیرگذار است. لذا با استفاده از نمونه خم سرد که در آن، مرحله حرارت دهی حذف شده، به مراتب سرعت کار برقکاران را بالا می رود. از اینرو انرژی برقکار صرف موارد مهم تر مصرف شده و باعث افزایش کیفیت می گردد.

معمولا برقکاران جهت افزایش راندمان و سرعت عمل خود در نصب و کاهش زمان اجرائی در برقکاری، استفاده از نمونه لوله برق pvc خم سرد یو پی وی سی upvc را به خم گرم ترجیح می دهند. علاوه برق افزایش سرعت نصب در برق رسانی، کیفیت در نمونه سرد به مراتب از نمونه خم گرم بالاتر بوده است.

انواع لوله پی وی سی خم گرم

فرق لوله خم سرد و گرم چیست؟

همانطور که در موارد بالا اشاره نمودیم، تفاوت لوله خم سرد و گرم در نوع نصب آنها است. لوله خم سرد یا یو پی وی سی UPVC از نظر کاربرد تفاوتی با نمونه خم گرم ندارد، تنها کیفیت آنها کمی متفاوت است. نوع مواد استفاه شده در لوله برق خم سرد، فرمولاسیون و فرآیند تولید این نوع لوله upvc را تشکیل می دهد.

به همین دلیل قیمت در تفاوت لوله خم سرد و گرم متغییر می باشد. استفاده از افزودنی های پلیمری بیشتر در تولید لوله برق خم سرد موجب افزایش اندک قیمت در مقایسه با لوله برق خم گرم شده است. در ادامه خواهیم گفت که این افزودنی ها شامل کدام موارد پلیمری بوده و فرآیند تولید خم سرد به چه گونه است.

فرق لوله خم سرد و گرم چیست؟

لوله خم سرد چیست؟

لوله خم سرد یا cold bend قیمت بالاتری در مقایسه با نمونه گرم دارد. همچنین تولید لوله خم سرد مستلزم استفاده از پی وی سی و سایر مواد پلیمری افزودنی بیشتری است. لذا این امر موجب افزایش قیمت مشهود این نوع لوله برقکشی در تاسیسات برق ساختمان گردیده است. صرفه اقتصادی آن بسته به نوع پروژه دارد.

نکته بعدی که در رابطه با لوله خم سرد باید گفت صرفه اقتصادی آن نیز می باشد. این مهم بستگی به نوع پروژه و سایر موارد دیگر دارد. به دلیل خمش سرد و بدون حرارت این نوع لوله برق، شاهد افزایش سرعت در برقکاری تاسیسات برق هستیم. بدین منظور بالا بودن سرعت اجرای سازه در برخی موارد صرفه اقتصادی به همراه دارد.

لوله خم گرم چیست؟

لوله خم گرم همانند نمونه خم سرد، از مواد اولیه پی وی سی pvc تولید شده و دارای خواص نسوز بودن است. نمونه خم گرم شکننده بوده، و با فشار بالا خورد می شود. در حالی که نمونه خم سرد اینگونه نبوده؛ و همانند پلاستیک تنها بر اثر فشار له می شود. دلیل این استفاده از مواد پی وی سی کمتر و استابلایز کم است.

تفاوت لوله خم سرد و گرم نیز در میزان استفاده از پی وی سی و کربن هم نیز می باشد. هرچه در تولید لوله های برق pvc درصد ماده پی وی سی pvc را افزایش دهیم، لوله مقاوم تر می شود. همچنین شکنندگی و خورد شدگی در لوله برق کاهش می یابد. در مرحله بعد مواد پلیمری دیگر تاثیر گذار اند.

یکی دیگر از تفاوت لوله خم سرد و گرم که بسیار مشهود بوده فروش آنها نیز می باشد. لوله خم گرم به دلیل صرفه اقتصادی و ارزان بودنش فروش بسیار بالایی دارد. این مهم موجب شده تا اکثر تولید کنندگان لوله برق پی وی سی Pvc توان خود را در تولید لوله خم گرم گذاشته و آنها را عرضه نماید.

فروشندگان لوله خم سرد و گرم

کالای خود را ثبت کنید

تا پیش فاکتور ارسال کنیم